V Ríme zomrel v pondelok ráno (8. 8.) kardinál Jozef Tomko (†98). Ako jediný Slovák bol občanom Vatikánu a dlhé desaťročia patril medzi najvplyvnejších ľudí v Katolíckej cirkvi na svete.

„S bolesťou v srdci a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdal svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko,“ informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Obrad v Ríme sa uskutoční vo štvrtok o 11.00 h, pravdepodobne aj za účasti pápeža. Následne prevezú telesné pozostatky kardinála Tomka na Slovensko. V košickej Katedrále sv. Alžbety v Košiciach sú pohrebné obrady na programe v utorok 16. augusta o 11.00 h.

Ťažké posledné týždne
Jozef Tomko bojoval v posledných s týždňoch s poranením po páde, pri ktorom si zlomil krčné stavce. Následne dostal covid. Posledný mesiac už, podľa našich informácií, neprijímal stravu a bol na infúziách.

V sobotu prepustili kardinála z nemocnice. V pondelok nadránom tak zomrel vo svojom apartmáne.

SPOMIENKY NA KARDINÁLA TOMKA
Pripomeňme si ho vďaka sérii videí od TV LUX .
 

 

Zomrel kardinál Jozef Tomko